. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

Aktualności

"SOLIDARITY" MARATHON 2022

maratongdansk

Dear runners, dear friends of the "Solidarity" Marathon!

We have waited two years for this time, when we will meet on the streets of the Tri-City, when the Director of the "Solidarity" Marathon, Kazimierz Zimny, will report the instruction: "Ready to start!", and at the finish line we will be welcomed by Neptune himself!

Life has written a completely different scenario for us. This year is especially difficult. 30.06.2022, after a long stay in the hospital, died - Kazimierz Zimny, an excellent Olympian, trainer, youth educator, organizer, friend. He was the author and director of the marathon from the first edition. We said goodbye to him 6.07.2022 in Gdańsk, at the Łostowice Cemetery. We miss his presence, advice and support very much.

Furthermore, two years of the pandemic meant that the "Solidarity" Marathon Association have many organizational and financial problems.

We regret it very much, but we are forced to announce that this year's "Solidarity" Marathon will will not take place. We are not able to organize the event, which is such a huge logistic project. For sure you remember, the route of the marathon runs through three cities-  Gdynia, Sopot and Gdańsk.

We regret that this year marathon runners will not be able to finish at Długi Targ, under the Neptune Fountain. We hope that this event with a great traditions (taking place since 1995) will be reborn again,  to honor the great man Kazimierz Zimny ​​was!

Czytaj więcej...

MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA

 

Msza święta pogrzebowa Kazimierza Zimnego odbędzie się w najbliższą środę (06.07.2022), w Kościele Miłosierdzia Bożego (Gdańsk, ul. Myśliwska 25), o godz. 10.00. Wystawienie trumny nastapi o godz. 12:30 na Cmentarzu Łostowickim przy ul. Łostowickiej 25. Ceremonia odprowadzenia rozpocznie się o godz. 13:00.

 

KOMUNIKAT - MARATON "SOLIDARNOŚCI" 2022
(11.07.2022)

maratongdansk


Drodzy biegacze, drodzy przyjaciele Maratonu "Solidarności"!


Dwa lata czekaliśmy na ten czas, kiedy spotkamy się na ulicach Trójmiasta, kiedy Dyrektor Maratonu "Solidarności" Kazimierz Zimny zaraportuje dyspozycję: "Gotowi do startu!", a na mecie przywita nas sam Neptun!

Życie napisało nam zupełnie inny scenariusz. Ten rok jest szczególnie dla nas trudny. 30 czerwca 2022 r., po długim pobycie w szpitalu zmarł pomysłodawca i dyrektor maratonu od pierwszej edycji - Kazimierz Zimny, znakomity olimpijczyk, trener, wychowawca młodzieży, organizator, przyjaciel. Pożegnaliśmy go 6 lipca 2022 r. w Gdańsku na Cmentarzu Łostowickim. Bardzo nam brakuje jego obecności, porady i wsparcia.

Ponadto 2 lata pandemii sprawiły że Stowarzyszenie Maratonu "Solidarności" boryka się z wieloma kłopotami organizacyjnymi i przede wszystkim finansowymi.

To wszystko sprawiło, że z wielkim żalem, ale jesteśmy zmuszeni poinformować, że w tym roku Maraton "Solidarności" nie odbędzie się. Nie Jesteśmy w stanie podjąć się organizacji imprezy, która jest tak ogromnym przedsięwzięciem logistycznym - jak pamiętacie trasa przebiegała przez całe Trójmiasto, przez Gdynię, Sopot i Gdańsk.

Bardzo żałujemy, że w tym roku maratończycy nie będą mogli finiszować na Długim Targu, pod fontanną Neptuna. Mamy nadzieję, że ta impreza z ogromnymi tradycjami (odbywająca się od 1995 roku), jeszcze się odrodzi chociażby po to, aby upamiętnić wspaniałego człowieka, jakim był Kazimierz Zimny!

 

Czytaj więcej...

ZMARŁ KAZIMIERZ ZIMNY - DYREKTOR MARATONU "SOLIDARNOŚCI" - OSTATNI POLSKI MEDALISTA OLIMPIJSKI NA DŁUGICH DYSTANSACH

 kazimierz zimny

Wczoraj 30.06.2022, ok. godz. 23.30, zmarł Kazimierz Zimny, ostatni polski medalista olimpijski na klasycznym długim dystansie i Dyrektor Maratonu "Solidarności". W 1960 r. w Rzymie wywalczył brązowy medal na 5000 m. To także jedyny polski medal na tym dystansie. Po nim medale zdobywał już tylko znakomity Bronisław Malinowski, ale w konkurencji po części technicznej, jaką jest bieg na 3000 m z przeszkodami. Kazimierz Zimny był kontynuatorem tradycji sukcesów na długich dystansach, zapoczątkowanej przez Janusza Kusocińskiego. W dobie dominacji biegaczy pochodzących z Afryki, o kolejnym takim medalu ciężko nawet marzyć.

My znaliśmy go jako dyrektora trójmiejskiego Maratonu Solidarności i przyjaciela serwisu Maratończyk.pl. Współpracowaliśmy od kilkunastu lat. Pan Kazimierz opowiedział nam wiele niesamowitych historii ze swojego życia. Słuchanie go było wspaniałą biegową przygodą. Imponował nam niezłomną wolą i chartem ducha. Urodził się w Tczewie, 4 czerwca 1935 r. Wspominał okropną biedę po II wojnie światowej. Po żniwach zbierał ziarno jakie zostało na polach, aby choć tak ulżyć swojej rodzinie. W Wiśle łowił ryby, zwłaszcza wszechobecne wówczas minogi, ratujące przed głodem zdziesiątkowanych mieszkańców. Będąc małym, drobnym chłopcem, musiał się najmować do dorywczych prac. Nie raz przenosił ogromne ciężary, czy pchał ciężkie wózki.

Czytaj więcej...