. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

Tak było w ostatniej (na razie :) ulicznej edycji.

Niezmiernie miło było Was gościć w Trójmieście. Na razie nie udało nam się zorganizować tradycyjnego biegu z powodu obostrzeń. Powspominać jednak warto... Zobaczcie jak wyglądał nasz maraton!

Więcej

Galerie-Archiwum

Serdecznie zapraszamy do oglądania archiwalnych galerii zdjęć.
Na pewno siebie znajdziecie :)

W zakładce menu FOTO znajdziecie zdjęcia z ostatnich 12 lat!

 

 

 

Więcej

“SOLIDARITY” MARATHON 2022

english

 

 

 

Dear runners and friends of the Solidarity Marathon!

Have a look at the information for you (11.07.2022).

 

More

FILM PROMOCYJNY MARATONU "SOLIDARNOŚCI"

Jak co roku 15 sierpnia do Gdyni, Sopotu i Gdańska przyjadą biegacze z całego świata. To jeden z najbardziej międzynarodowych biegów maratońskich w Polsce. Bieg ma także wymiar historyczny, impreza nawiązuje bowiem od początku do wydarzeń historycznych „Sierpnia'80”.

Aby zachęcić niezdecydowanych prezentujemy krótki film promocyjny. W materiale wykorzystana została muzyka słynnego barda Solidarności - Macieja Pietrzyka, który wyraził zgodę na powiązanie jego utworu z wydarzeniami – też „sierpniowymi” ale sportowymi :) W filmie zobaczycie także zdjęcia z historycznych biegów z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

 

 

 

Za Wikipedia.pl: Maciej Stanisław Pietrzyk (ur. 1 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski artysta malarz, poeta i aktor, jeden z bardów Solidarności. W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Występował w filmach i sztukach Teatru Telewizji. W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym Telewizyjny Ekran Młodych, gdzie debiutowali z przebojem pt. Co jest. W 1980, w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej, skomponował muzykę do Piosenki dla córki, która była nieoficjalnym hymnem powstającej "Solidarności". W 1981 wykonał ją wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza.

W sierpniu 2006 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. 20 maja 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".