. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

Rywalizacja w "ORLEN e-Maratonie "Solidarności" z 5-tką w tle", trwa.
Czekamy na kolejnych zawodników! Zapisy cały czas otwarte!

25 orlen maraton trojmiasto 257 252 1200 800 100fot. 25. Orlen Maraton "Solidarności" - 2019

Już od 22 dni zawodnicy rywalizują wirtualnie w ORLEN e-Maratonie "Solidarności" z 5-tką w tle. Na liście startowej jest już ponad 400 zawodników z 202 miast! Pamiętajcie! Starujemy przez całe lato. Od 1 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020. Do wyboru jest dystans królewski - do pokonania jednorazowo, maraton w formule na raty oraz bieg towarzyszący na 5 km. Każdy bieg będzie miał osobną klasyfikację.

Wybór maratonu w wersji etapowej pozwala zawodnikom na pokonanie pełnego dystansu 42,195 km w maksymalnie 7 etapach, choć można pobiec np. 2, 3, 4, 5 lub 6 etapów.

Zapraszajcie swoich znajomych, biegajcie w grupach, rodzinnie, jak Wam najwygodniej. Oglądamy Wasze trasy w wynikach. Widzimy, że biegacie dosłownie wszędzie. To bardzo wzruszające dla nas organizatorów. Najwięcej startujących biega w Warszawie. Liczymy na większy udział naszych przyjaciół Maratonu "Solidarności" z Trójmiasta. Pokażmy naszą solidarność w tym trudnym dla wszystkich czasie. Mamy świadomość, że to nie to samo, ale dzięki Waszemu udziałowi widzimy, że jesteśmy SOLIDARNI RAZEM - CHCIAŻ OSOBNO, bo tak brzmi hasło tegorocznej edycji - mówi organizator biegu.

Dzięki temu, że decydujecie się na udział wspieracie nas, organizatorów, którzy w obecnym roku mają bardzo trudną sytuację - dodaje.

Już od 1995 roku, w połowie sierpnia, uczestnicy Maratonu „Solidarności pokonywali trasę prowadzącą przez Gdańsk, Sopot i Gdynię. Historia zawodów jest znacznie dłuższa i sięga jeszcze lat 80-tych ubiegłego wieku.

W roku ze względów sanitarnych nie było możliwe przeprowadzenie biegu w tradycyjnej formule. Dlatego wyjątkowo impreza przenosi się do „e-świata”. Jednak trud, wysiłek, oraz pamięć biegaczy o historii, będą jak najbardziej prawdziwe.

Mimo braku możliwości zorganizowania tradycyjnej imprezy maratońskiej w dniu 15 sierpnia w Trójmieście, postanowiliśmy zorganizować wirtualną wersję naszej rywalizacji. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu każdego, kto kocha Polskę, dla kogo ważne jest upamiętnienie wydarzeń, które sprawiły, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Zapraszamy biegaczy, którym bliska jest Polska, jej losy i historia

– informuje biuro prasowe imprezy.

25 orlen maraton trojmiasto 199 196 1200 800 100
fot. 25. Orlen Maraton "Solidarności" - 2019

Wyjątkowy rok, wyjątkowy bieg

Organizatorzy podkreślają, że rok 2020 jest wyjątkowy z wielu względów. I nie chodzi tu o obecną sytuację na świecie, ale przede wszystkim o liczbę przypadających rocznic, które warto uczcić biegając.

Dla wielu z nas Maraton „Solidarności” nierozerwalnie wiąże się z wydarzeniami Sierpnia ’80. Do tegorocznego świętowania chcemy dołączyć 40-lecie NSZZ „Solidarność”, rok Św. Jana Pawła II i 50-lecie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku

– tłumaczą organizatorzy.

Zapisy na wybrany dystans ORLEN e-Maratonu „Solidarności” trwają do końca sierpnia. Numer startowy można pobrać za pośrednictwem strony datasport.pl, z poziomu profilu zawodnika (po zalogowaniu się), lub z poziomu listy startowej.

Numer warto wydrukować, przypiąć do stroju podczas pokonywania dystansu i jeszcze lepiej poczuć atmosferę zawodów.

Od 1999 roku o tej porze miałem już zaliczony przynajmniej jeden maraton. Dla mnie był to pewien styl życia. Nie chcę tego zmieniać. W Maratonie Solidarności, tym tradycyjnym, startowałem trzynaście razy i jest to jedna z moich ulubionych imprez. Teraz spróbuję sił w biegu wirtualnym. To będzie mój pierwszy taki start. Dzięki temu projektowi znajduję motywację do rywalizacji i treningu. Bieg będzie ukoronowaniem wakacyjnych treningów, więc zapewne wybiorę drugą połowę sierpnia. Planuję pobiec w lesie, a jako warszawiak zapewne uczynię to w Puszczy Kampinoskiej. Raczej nie będę walczył o wynik, ale starał się swoim wysiłkiem uczcić wydarzenia, których tak wiele wiele zaproponowali organizatorzy

– mówi Wojciech Szota, dziennikarz biegowy i doświadczony maratończyk.

Pokaż, gdzie startujesz

Zamieszczając zdjęcia i filmy z biegów w mediach społecznościowych warto opatrzyć je symbolem #orlenemaratonsolidarnosci, a także przesłać organizatorom. Dzięki temu powstanie pamiątkowa galeria, oraz video-relacja. Najciekawsze materiały mają być wyróżnione.

Chcielibyśmy zobaczyć jakie miejsce wybraliście na start. Może to być bieg nocny, poranny, czy południowy. Ważne, aby pokonać wybrany dystans. Zachęcamy także, do nagrania krótkiego filmu – może być telefonem i zrobienia zdjęcia z numerem, najlepiej podczas biegu, a następnie nadesłanie do nas na adres biura. Na koniec ze wszystkich zdjęć zrobimy wspólną galerię, nagrodzimy najciekawsze materiały foto i video, a z nadesłanych filmów zmontujemy relację

– zapewniają organizatorzy.


Uczestnicy ORLEN e-Maratonu „Solidarności” mogą zmierzyć się na „królewskim dystansie”, wybrać maraton na raty – minimalnie dwa etapy, maksymalnie siedem odcinków oraz pobiec na 5 km. Klasyfikacja biegów będzie pojawiać się na bieżąco, wraz z nadesłanymi rezultatami. Dla każdego zawodnika przygotowany zostanie dyplom ukończenia biegu.

Ile to kosztuje?

Ceny opłat startowych z udział w maratonie i maratonie etapowym zaczynają się od 15 złotych za pakiet mini z numerem startowym. Do wyboru jeszcze jest opcja standard (numer startowy i medal) za 35 złotych i premium w cenie 55 złotych, w której znajduje się również okolicznościowa koszulka Wirtualnego ORLEN e-Maratonu „Solidarności” z 5-tką w tle.

Miejsce na liście startowej biegu lub marszu na dystansie 5km można zapewnić sobie wpłacając 10 zł (pakiet mini z numerem startowym), 25 złotych (numer oraz medal) lub 49 złotych (numer, medal i pamiątkowa koszulka).

Wszystkie ważne informacje znajdziecie w Regulaminie.