. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

XXII ENERGA Maraton Solidarności już w poniedziałek 15 sierpnia 2016

konf gdansk 20


W środę w siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły biegu. Spotkanie uświetniła obecność biegaczy, organizatorów i partnerów imprezy. Obecni byli m.in. Tadeusz Majchrowicz – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Zimny – biegacz  medalista olimpijski w biegu na 5 000 m (brąz - Rzym 1960) i dyrektor Maratonu „Solidarności”, Małgorzata Leśniewicz – kierownik organizacyjny biegu, Jarosław Kłodziński – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miasta Gdyni, Andrzej Cechman - zawodnik, który startował w trójmiejskim maratonie 17 razy i Piotr Słodowicz, szef grupy pacemakerów.

 

W dniu konferencji organizatorzy odnotowali  900 zawodników zgłoszonych przez internet. Ale to nie koniec zapisów. Można się jeszcze zgłaszać w biurze zawodów, dziś w niedzielę i tuż przed startem w poniedziałek.  

ENERGA Maraton Solidarności to jeden z najbardziej międzynarodowych biegów w Polsce. Do tegorocznego maratonu zgłosili się biegacze z ponad 30 krajów m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Mołdawii.

Biorąc pod uwagę czas wakacyjny i obawy biegaczy przed upałem liczbę startujących oceniamy jako wysoką.  Zawodnicy lubią biegać raczej wiosną i jesienią - powiedział podczas konferencji Dyrektor Zimny.

Organizatorów cieszy fakt, że wielu zawodników startuje w biegu regularnie od wielu lat i jest to ich ulubiony maraton. Wielu z nich startuje by uczcić pamięć wydarzeń Sierpnia'80, upamiętnia ofiary i wydarzenia Grudnia, by przypominać młodym ludziom historię.

– Jeśli chodzi o mnie - mówi Cechman - to Maraton „Solidarności” jest dla mnie najważniejszym sportowym wydarzeniem w każdym roku. Teraz planuję pobiec 18 rok z rzędu, ale nie chodzi tylko o to, że ja biorę czynny udział, ale przede wszystkim jestem z Gdańska, jestem członkiem „Solidarności”, pamiętam rok ’70 wydarzenia grudniowe, pamiętam strajki w roku ’80 i ’81. Chodzi o pamięć i oddanie czci tym ofiarom, które oddały życie za wolność i solidarność oraz hołd wszystkim, którzy odważyli się przeciwstawiać ówczesnym władzom.

Biegacze biegną też by na Długim Targu w sercu starówki w Gdańsku poczuć ciarki na plecach kiedy tłum wiwatuje i dopinguje na ostatnich 200 metrach trasy :) O tym jak niesamowita jest meta w Gdańsku opowiadał pacemaker Piotr Słodowicz. Według niego jak i wielu innych zawodników jest to zdecydowanie najpiękniejsza meta w Polsce!

15 sierpnia w biegu wystartują także czterej zawodnicy, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje Maratonu "Solidarności". To Antoni Sobolewski z Tczewa, Jan Parusiński z Gdańska, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego i Mariusz Szymański z Gdyni. Najstarszy tegoroczny uczestnik Wojciech Grochocki z Poznania urodził się w 1936 roku.

Tadeusz Majchrowicz podkreślił także, że istotne jest, iż maraton  odbywa się w okresie trwania Jarmarku Św. Dominika, ponieważ wówczas w Gdańsku jest wielu turystów, którzy wspaniale dopingują zawodników startujących w biegu.

Jarosław Kłodziński, przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miasta Gdyni dodał, że jest zaszczycony że Maraton „Solidarności” odbywa się na terenie Gdyni ponieważ na terenie tego miasta mieszka bardzo dużo osób, które czynnie funkcjonowały w czasie strajków w Trójmieście.

Gościem specjalnym maratonu będzie Anna Rogowska medalistka olimpijska w skoku o tyczce  (brąz - Ateny 2004).

Sponsorami wydarzenia są m.in. Grupa Energa, Zakład Produkcji Leków "Ziaja", Fundacja Stefczyka, Poczta Polska, SEAT Plichta, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Polpharma S.A. Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Fundacja LOTOS.

 

konf gdansk 2

 

konf gdansk 1

 

konf gdansk 34

 

konf gdansk 33

 

konf gdansk 32

 

konf gdansk 31

 

konf gdansk 22