. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

BIULETYN MARATOŃSKI - ORLEN E-MARATONU SOLIDARNOŚCIZ BIEGAMI TOWARZYSZĄCYMI

folder all
BIULETYN DO POBRANIA

Dzisiaj prezentujemy wam biuletyn maratoński. Znajdziecie w nim kilka bardzo ciekawych wypowiedzi, między innymi dyrektora maratonu Kazimierza Zimnego przewodniczącego Zarządu Regionu - Krzysztofa Dośli oraz Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Kazimierz Zimny: Orlen Maraton Solidarności to zawsze święto dla miłośników biegania. Nie wyobrażaliśmy sobie, aby w tym roku mogło być inaczej. Nasza impreza ma przecież oprócz wymiaru sportowego, także ten drugi, może nawet dla wielu uczestników ważniejszy… to spotkanie biegaczy, którzy kochają Polskę. W tym roku jak zawsze pamiętamy o poległych na wybrzeżu w grudniu 1970 roku, o strajkach sierpniowych w 1980 roku i przypadającej 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pamięć o tych wydarzeniach, o ludziach i ich poświęceniu napędza nas do działania. Sport daje wspaniałą możliwość by tę pamięć połączyć ze swoim własnym wysiłkiem, często naprawdę niebywale ciężkim. Maraton Solidarności odbywa się w środku lata, zwykle w dużym upale, więc tym bardziej doceniamy zawsze trud naszych maratończyków, którzy mimo to stają na starcie i dobiegają do mety.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przypomniał piękne zdanie, "które wypowiedział Emil Zátopek, jeden z najlepszych lekkoatletów wszechczasów: “Jeśli chcesz biegać - przebiegnij kilometr. Jeśli chcesz zmienić swoje życie - przebiegnij maraton”. To piękne słowa, do których żadnego z uczestników przekonywać nie trzeba. Życzę sukcesów organizatorom i uczestnikom maratonu, licząc że za rok już na pewno wszyscy razem spotkamy się na trasie."

Z kolei Krzysztof Dośla pięknie ujął ideę Maratonu na raty: "Już samo uczestnictwo w maratonie i jego ukończenie, niezależnie od wyniku, było i jest zaszczytem. Tym razem, kolejny rok, ze względu na wyjątkową sytuację wywołaną koronawirusem i epidemią COVID-19, jego uczestnicy pobiegną nie tylko na królewskim, prestiżowym, dystansie 42 kilometrów 195 metrów. Orlen e-Maraton Solidarności w tym roku będzie wyglądał inaczej. Dystans w dodatkowej formule będzie podzielony na etapy. Jest w tym pewna symbolika. Odzyskiwanie wolności odbywało się przecież etapami, znaczonymi latami 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, 1988 i 1989 w narodowym kalendarzu najnowszych dziejów Polski.