. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

KONFERENCJA PRASOWA 2021

orlen maraton slidarnosci konferencja 2021 29

W dniu wczorajszym (10.08.2021) odbyła się konferencja poświęcona organizacji Orlen e-Maraton Solidarności z Biegami Towarzyszącymi. Przypomnijmy, że do końca sierpnia można się zmierzyć z królewskim dystansem - maratonem, w dowolnym miejscu na świecie, zarejestrować swój wysiłek za pomocą urządzenia z GPS (smartwach, smatfon, telefon itp.) i przesłać wynik na stronę organizatora, gdzie dynamicznie powstaje klasyfikacja uczestników.

Istnieje również możliwość pobiegnięcia maratonu „na raty”, w kilku odcinkach np. przez kilka dni. Tacy uczestnicy będą mieli osobną klasyfikację. Dodatkową konkurencją jest półmaraton, 5 i 10 km. To oferta dla szybkich biegaczy, ale też dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Dystans można pokonać np. marszobiegiem.

W formułach „Maratonu na raty” i „Piątce w tle”, wystarczy przesłać zdjęcie z wynikiem zarejestrowanym przez urządzenie gps. Z niecierpliwością czekamy też na Wasze zdjęcia, które pokażą nam Was z numerem startowym naszego biegu i Was podczas rywalizacji. W tym roku dla naszych biegaczy dodatkowo umożliwiliśmy start bezpłatny. Zachęcamy jednak by zapisując się na bieg wybrać pakiet, w którym znajdziecie medal, bądź koszulkę z medalem. Najtańszy pakiet startowy kosztuje 5 zł!

Dla wielu uczestników, start w tej imprezie ma głównie wymiar patriotyczny. Maraton "Solidarności" od zawsze upamiętnia przede wszystkim stoczniowców poległych na wybrzeżu w grudniu 1970 roku i strajki sierpniowe w 1980 roku. Pamiętamy jednak zawsze także o innych rocznicach, które są związane z Polską i drogą do wolności. W tym roku do naszych obchodów dołączyliśmy świętowanie 230. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W związku z tym na tegorocznych koszulkach, medalach i plakatach został wyeksponowany motyw flagi i orła w koronie. Mamy nadzieję, że będzie to piękna pamiątka wzbogacająca kolekcję biegowych trofeów.

W siedzibie NSZZ Solidarność w Gdańsku, podczas konferencji prasowej obecne były media, przedstawiciele Stowarzyszenia Maratonu "Solidarności", reprezentant Instytutu Dziedzictwa Solidarności, dyrektor strategiczny - Małgorzata Leśniewicz oraz przewodniczący Zarządu Regionu - Krzysztof Dośla. Konferencję poprowadził Wojciech Szota.

Niestety w tym roku z powodu wyjazdu na rehabilitację nieobecny był Dyrektor Maratonu - Kazimierz Zimny - pomysłodawca rozgrywania biegu na dystansie maratonu, pełniącego obowiązki dyrektora od pierwszej edycji. W jego zastępstwie pojawiła się córka - Karolina Zimny.

Pan Kaziemierz był z nami duchowo i gorąco pozdrawiał wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Można śmiało powtórzyć jego ubiegłoroczną bardzo syntetyczną wypowiedź: "Duch biegania jest i to jest bardzo ważne. W tym roku wersja wirtualna."

Wielką radością dla Pana Kazimierza Zimnego, naszego olimpijczyka i brązowego medalisty z Rzymu (1960) jest choćby wirtualna obecność biegaczy i ich sympatia dla maratonu.

Na koniec głos zabrała Małgorzata Leśniewicz - szef organizacyjny maratonu podsumowując jak bardzo ważne jest dla organizatorów podtrzymanie ciągłości maratonu, utrzymywanie stałego kontaktu z biegaczami.

"Dlateko nasze hasło w  tym roku brzmi "Bądźmy razem i pokażmy naszą Solidarność" - mówi. Wielu biegaczy nie wyobrażało sobie, że nie wezmą udziału w maratonie i nie będą mieli możliwości uczcić wydarzeń sierpniowych jakie miały miejsce tu na wybrzeżu. Wirtualna wersja maratonu pozwala im chociaż w wymiarze duchowym być z nami. W przyszłym roku chcemy już pobiec razem!"

Zawodnicy, z którymi rozmawiałem na starcie i na mecie Maratonu "Solidarności" podkreślali jak bardzo jest dla nich ważna atmosfera tego biegu, jego charakter a także powiązanie biegu z pewnymi symbolami patriotycznymi - mówił Krzyszto Dośla. Złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych stoczniowców w Gdyni, odśpiewanie hymnu narodowego, przypominanie historii, to niezwykle istotne i wzruszające momenty. Ten bieg nie jest już takim zwykłym biegiem. Nie jest to już tyko wymiar sportowy ale wysiłek powiązany z chęcią upamiętnienia czegoś ważnego. Cieszę się, ze mamy ciągłość nawet w wymiarze wirtualnym. Przypomnę, że nawet w stanie wojennym, kiedy nie można było biegać to jednak były osoby, które biegały między Gdynia a Gdańskiem na tej trasie, na której odbył się pierwszy Maraton "Solidarności".

W ubiegłym roku 15 sierpnia, czyli w dzień rozgrywania tradycyjnego maratonu zebrały się grupy biegaczy, które razem pokonały dystans maratonu od Gdyni do Gdańska by właśnie tego dnia pokazać swoją łączność z naszym wydarzeniem. To bardzo wzruszające - dodała Małgorzata Leśniewicz.

Podczas konferencji Pan Krzysztof Szczukiewicz, który jest sympatykiem Maratonu Solidarności i kolekcjonerem pamiątek związanych z imprezą, zaprezentował m. in. plakat pierwszej edycji biegu z 1981 roku, okolicznościową serię znaczków pocztowych z 1991 roku i pamiątkowy ręcznie malowany talerz będący okolicznościową pamiątką edycji z 1995 roku. Kolekcja wzbudziła duże zainteresowanie przybyłych na konferencję gości.


FOTORELACJA Z KONFERENCJI