. . .
Stowarzyszenie Maratonu
"Solidarność" w Gdańsku

MARATON SOLIDARNOŚCI

GDYNIA-SOPOT-GDAŃSK

2019.08.08 - KONFERENCJA PRASOWA - XXV ORLEN MARATON "SOLIDARNOŚCI"

maraton orlen gd konf 5

Wczoraj 8 sierpnia 2019, w siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie w Gdańsku, odbyła się konferencja prasowa przed jubileuszową edycją XXV ORLEN Maratonu Solidarności.

ORLEN Maraton "Solidarności" to impreza o pięknej tradycji. Pierwszy bieg został zorganizowany już 1981 roku, aby uczcić I rocznicę porozumień sierpniowych, a także by oddać hołd ofiarom "Grudnia 1970". Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był pan Kazimierz Zimny, biegacz, medalista olimpijski z Rzymu (1960) na dystansie 5000 m. Po raz pierwszy zawodnicy zmierzyli się dystansem maratońskim w 1995 roku, a Pan Kazimierz Zimny do dziś jest dyrektorem imprezy.

Z okazji jubileuszu media oraz zaproszeni na konferencję prasową goście, mieli okazję, zobaczyć prezentację archiwalnych materiałów z jubileuszowych edycji maratonu. Uczestnicy nie kryli wzruszenia.

Zdjęcia i historyczne materiały, znajdują się w dokładnie opisanych albumach, w których można znaleźć mnóstwo "skarbów" związanych z organizacją maratonu przez ostatnie 25 lat. Na przestrzeni tego okresu bardzo wiele się zmieniło, jak choćby to, że na pierwsze maratony zawodnicy zapisywali się za pośrednictwem poczty. Przesyłali do organizatorów kartki ze swoimi danymi. Wielu z nich marzyło, by kiedyś Maraton Solidarności stał się wielką imprezą, która będzie przypominała o tym, co wydarzyło się tutaj w Trójmieście. Ich marzenie się spełniło. Z pewnością dla większości uczestników udział w nim, był zawsze czymś bardzo wyjątkowym.


Na czwartkowej konferencji wśród gości obecni byli:

Kazimierz Zimny - Dyrektor Maratonu, pełniący swoją funkcję przez... 25 lat.
Roman Kuzimski - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"
Stefan Gawroński - Skarbnik Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, członek Zarządu Stowarzyszenia maratonu Solidarność.
Jan Parusiński z Gdańska - maratończyk, uczestnik wszystkich 25-ciu edycji Maratonu Solidarności
Małgorzata Leśniewicz - szef organizacyjny maratonu
Agata Masiulaniec - opiekująca się grupą pacemakerów
Ks. Krystian Strychalski - ultramaratończyk, który planuje zadebiutować na dystansie maratońskim w tegorocznej edycji biegu.

Konferencja prasowa była okazją do wspomnień o historii, doświadczeniach i wzruszeniach, których sporo nazbierało się w ciągu minionego ćwierćwiecza i dwudziestu pięciu edycji Maratonu "Solidarność".

Jan Parusiński, startujący w Maratonie "Solidarności" od samego początku, zaprezentował specjalne okolicznościowe talerze, które otrzymał po ukończeniu pierwszych edycji. Miał ze sobą również bawełnianą koszulkę z historycznym logotypem biegu. Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie 24 maratony pokonało trzech uczestników. Wraz z panem Janem są to, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Mariusz Szymański z Gdyni, którzy wystartują także w tym roku. Wszyscy otrzymają specjalne koszulki. Jedną z nich Panu Janowi już dziś wręczył osobiście Kazimierz Zimny.

Na uwagę zasługuje obecność na konferencji Ks. Krystiana Strycharskiego, który właśnie w Trójmieście chciałby po raz pierwszy przebiec maraton. Długie dystanse nie są mu obce, ale dotąd nie startował jeszcze na typowym dystansie maratońskim. Niedawno, 31 lipca powrócił z wyjątkowej pielgrzymki biegowej z Częstochowy do Rzymu. Codziennie przez 30 dni pokonywał ok. 55 km i w ten sposób przebiegł ponad 1 600 km. 25. Orlen Maraton "Solidarności" jest dla niego wyjątkowy właśnie ze względu na umiłowanie Polski i historii, dlatego tutaj chciałby 15-go sierpnia pokonać po raz pierwszy dystans klasycznego maratonu. Swój biegowy trud zamierza ofiarować za jedność wśród Polaków.

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji zostaną rozegrane także Mistrzostwa Polski w Maratonie dla członków NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

Tradycyjnie już do Gdyni przyjedzie bardzo wielu zawodników zza granicy a co za tym idzie prawdopodobnie również w tym roku XXV ORLEN Maraton Solidarności utrzyma pozycję najbardziej międzynarodowego maratonu w Polsce. Co roku około 15% uczestników stanowią obcokrajowcy. Na liście startowej są zawodnicy z 30 krajów, między innymi Australii, Stanów Zjednoczonych, Kenii, Kanady, Grecji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Francji, Rosji, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegi itd.

Na zakończenie konferencji goście zaprezentowali tegoroczne koszulki. Jak przystało na jubileusz, na awersie mocno wyeksponowano cyfrę 25. Dodatkowo w tym roku motywem przewodnim na plakatach, banerach i ulotkach jest prezentacja charakterystycznych elementów miast, przez które przebiega maraton.

MEDAL

Na awersie będą charakterystyczne motywy Trójmiasta - podobnie jak na koszulce i plakatach. Na rewersie jubileuszowa cyfra 25 i oczywiście miejsce na grawerunek czasu w jakim zostanie ukończony maraton. Stanowisko grawerskie będzie się znajdowało w miasteczku maratońskim

JUBILEUSZOWA KARTKA POCZTOWA

Patron Medialny Maratończyk.pl przygotował z okazji jubileuszowej edycji 25. ORLEN Maraton Solidarności kartkę okolicznościową, upamiętniającą to wydarzenie. Każdy zawodnik otrzyma pocztówkę w pakiecie startowym. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was piękną pamiątką.

ZAPISY I BIURO ZAWODÓW

Można się jeszcze zgłosić w Biurze Zawodów 13 i 14 sierpnia 2019. Opłata startowa w tych dniach wynosi 150 zł. Organizator nie gwarantuje wówczas pakietu maratońskiego.

Przypominamy, że w dniu 15 sierpnia 2019 NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZAPISÓW! Biuro Zawodów 15 sierpnia zostanie przeniesione do GDYNI gdzie będzie możliwość tylko i wyłącznie odbioru pakietów startowych przez osoby już zapisane.

Przypominamy, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP, gdzie dziś mieści się biuro zawodów była centrum wielkiego strajku, miejscem powstania i obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) z Komisją Rządową. Tu podpisano najważniejsze tzw. „Porozumienia Sierpniowe” 31.08.1980r., dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

 

MIASTECZKO MARATOŃSKIE W PAŁACU MŁODZIEŻY

W tym roku Miasteczko Maratońskie będzie usytuowane w Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku - około 200 metrów od linii mety. Biegacze przejdą ulicą Mieszczańską na teren Pałacu Młodzieży. Tam będą mogli skorzystać z pryszniców, zregenerować się na tarasie, zjeść pożywny posiłek na hali i skorzystać z masażu w przeznaczonej na ten cel, dużej sali. Będzie także możliwość wygrawerowania wyniku na swoim medalu.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Nasz Oficjalny Partner - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przygotował bilety na bezpłatne zwiedzanie muzeum 13-go i 14-go sierpnia 2019 – we wtorek i środę przed XXV ORLEN Maratonem Solidarności. Na hasło "Maraton Solidarności" do muzeum będzie mógł wejść każdy, kto zechce w tych dniach odwiedzić to szczególne miejsce.

Konferencję poprowadził rzecznik prasowy, redaktor naczelny portalu MARATOŃCZYK.PL - Wojciech Szota.

25 ORLEN Maraton "Solidarności" został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy

Sponsor Tytularny: ORLEN SA
Sponsor Strategiczny: ENERGA
Partner Strategiczny: Gdyńskie Centrum Sportu
Sponsor Techniczny: Zakład Produkcji Leków ZIAJA
Sponsor: Fundacja Stefczyka, OPEL KONOCAR
Partnerzy: Poczta Polska, LOTTO, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Muzeum II Wojny Światowej, Dextro Energy - oficjalny napój izotoniczny, Hotel Number One, Cetniewo - Centralny Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Sala BHP, Masu Masu,
Patroni Medialni: TVP, TVP3 Gdańsk, Maratończyk.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Portal TwojeMiasto.pl
Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Gdański Ośrodek Sportu.

 
maraton orlen gd konf 1

maraton orlen gd konf 9

maraton orlen gd konf 3

maraton orlen gd konf 8

maraton orlen gd konf 2

maraton orlen gd konf 4
maraton orlen gd konf 6
maraton orlen gd konf 12

maraton orlen gd konf 7

maraton orlen gd konf 10
maraton orlen gd konf 11

maraton orlen gd konf 13

maraton orlen gd konf 14

maraton orlen gd konf 15

maraton orlen gd konf 16

maraton orlen gd konf 17

maraton orlen gd konf 18

maraton orlen gd konf 19

maraton orlen gd konf 20

maraton orlen gd konf 21

maraton orlen gd konf 22

maraton orlen gd konf 23

maraton orlen gd konf 24

maraton orlen gd konf 25

maraton orlen gd konf 26

maraton orlen gd konf 27

maraton orlen gd konf 28

maraton orlen gd konf 29

maraton orlen gd konf 30

maraton orlen gd konf 31

maraton orlen gd konf 32

maraton orlen gd konf 33

maraton orlen gd konf 34
maraton orlen gd konf 36
maraton orlen gd konf 37
maraton orlen gd konf 38
maraton orlen gd konf 39
maraton orlen gd konf 40
maraton orlen gd konf 41
maraton orlen gd konf 35
maraton orlen gd konf 42
maraton orlen gd konf 43
maraton orlen gd konf 45
maraton orlen gd konf 44
maraton orlen gd konf 46
maraton orlen gd konf 47
maraton orlen gd konf 48
maraton orlen gd konf 49
maraton orlen gd konf 50
maraton orlen gd konf 57
maraton orlen gd konf 51
maraton orlen gd konf 52
maraton orlen gd konf 53
maraton orlen gd konf 54
maraton orlen gd konf 55
maraton orlen gd konf 63
maraton orlen gd konf 65
maraton orlen gd konf 64
maraton orlen gd konf 56
maraton orlen gd konf 58
maraton orlen gd konf 59
maraton orlen gd konf 60
maraton orlen gd konf 61
maraton orlen gd konf 62