XXIII ENERGA MARATON "SOLIDARNOŚCI" JUŻ W WE WTOREK - 15.08.2017
Wczoraj 10-go sierpnia w siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie w Gdańsku NSZZ Solidarność w Gdańsku, odbyła się konferencja prasowa przed XXIII ENERGA Maratonem Solidarności. Organizatorzy przekazali najważniejsze informacje organizacyjne związane z imprezą, nawiązali do historii biegu i zaprosili uczestników biegu do biura zawodów.
Na liście startowej jest blisko 1 000 osób!
Będzie jeszcze możliwość dodatkowego zgłoszenia się do startu w maratonie w biurze zawodów w Gdańsku w niedzielę i poniedziałek (13-14 sierpnia 2017). W tym dniu jednak nie będzie już możliwe otrzymanie pakietu startowego. Przypominamy, że w dniu 15 sierpnia 2017 NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZAPISÓW! Biuro Zawodów 15 sierpnia zostanie przeniesione do GDYNI gdzie będzie możliwość tylko i wyłącznie odbioru pakietów startowych przez osoby już zapisane.
Więcej informacji o pracy biura zawodów tutaj.
Wszystko na to wskazuje, że w tym roku będzie to prawdopodobnie nadal najbardziej międzynarodowy maraton w Polsce. Około 15% uczestników stanowią obcokrajowcy. Dla porównania w Maratonie Warszawskim, drugim pod tym względem biegu w Polsce, liczba ta wynosi około 9,5 %.
Zgłosili się zawodnicy z prawie 30 krajów, między innymi Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Francji, Rosji, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Norwegi.
Maraton Solidarności to także historia i piękna tradycja. Pierwszy bieg został zorganizowany już 1981 roku, aby uczcić pierwszą rocznicę porozumień sierpniowych, a także aby oddać hołd ofiarom "Grudnia 1970".
W kolejnych latach bieg odbywał się nieregularnie na różnych dystansach – przeważnie półmaratońskim. Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był pan Kazimierz Zimny, biegacz, medalista olimpijski z Rzymu (1960) na dystansie 5000 m. Po raz pierwszy biegacze zmierzyli się dystansem maratońskim w 1995 roku, a Pan Kazimierz Zimny do dziś jest dyrektorem imprezy.
Przypominamy, że w sierpniu 1980 roku Sala BHP, gdzie dziś mieści się biuro zawodów była centrum wielkiego strajku, miejscem powstania i obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) z Komisją Rządową. Tu podpisano najważniejsze tzw. „Porozumienia Sierpniowe” 31.08.1980r., dzięki którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.
KARTKA OD POCZTY POLSKIEJ
Poczta Polska S.A., Oficjalny Partner ENERGA Maratonu Solidarności, przygotowała z okazji XXIII edycji biegu oryginalną kartkę okolicznościową, upamiętniającą to wydarzenie
Poczta Polska opracowała specjalny stempel! Okolicznościowe kartki i pieczątki to gratka dla kolekcjonerów i bardzo oryginalna pamiątka dla uczestników maratonu.
Każdy zawodnik otrzyma pocztówkę w pakiecie startowym. Podstemplowanie kartki i możliwość nabycia większej ilości będzie możliwa na stoisku przed Urzędem Pocztowym na
ul. Długiej 23/28 w Gdańsku.
MEDAL
Na awersie zaprojektowane zostały dwa przeplatające się motywy graficzne. Pierwszy z nich nawiązuje do tematów marynistycznych. Medal ma format koła sterowego, a w jego środku znajduje się kotwica. W tle zarys otwartego w tym roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na pewno medal będzie piękną pamiątką z biegu.
KOSZULKA
W tym roku zawodnicy otrzymają od sponsora technicznego ZIAJA, koszulkę techniczną. Na awersie koszulki znajduje się linia brzegowa Trójmiasta z zaznaczonymi miejscowościami (Gdynia, Sopot, Gdańsk), przez które prowadzi trasa maratonu. I po raz pierwszy widnieje także logo biegu napisane tzw. solidarycą.
Aby koszulka przypominała uczestnikom oraz innym, jak wymagający dystans pokonali w środku lata na wybrzeżu, znajduje się także znamienna liczba 42,2 km (zaokrąglony dystans maratonu.
Ponieważ Portal MARATOŃCZYK.PL od lat jest głównym Patronem Medialnym tego wydarzenia, na koszulkach znajduje się także logo Portalu.
Akcja Charytatywna
XXIII ENERGA Maraton Solidarności to duża i ważna impreza sportową, ale ma też aspekt charytatywny.
Zawodnicy, ale także kibice i wszyscy chętni, mogą wesprzeć biegacza z Gdańska, Irka Maciejewskiego. To zafascynowany bieganiem 48-latek. Jest wielokrotnym maratończykiem, uczestnikiem ponad stu ulicznych biegów, organizowanych nie tylko na Pomorzu, ale w wielu innych zakątkach kraju.
Można pomóc Irkowi: - wrzucając dowolną kwotę do puszek wolontariuszy w dniu maratonu bądź dokonując wpłaty na konto fundacji pomocy dzieciom i osobom chorym "Kawałek Nieba" lub nabywając koszulkę , cegiełkę wsparcia w biurze zawodów (koszulka bawełniana - 10 zł, biegowa, funkcyjna - 30 zł)
Goście Honorowymi konferencji prasowej byli:
Tadeusz Majchrowicz - Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
Roman Kuzimski - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność"
Bogdan Olszewski – Sekretarz Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", Członek Zarządu Stowarzyszenia Maratonu „Solidarność”
Małgorzata Leśniewicz - szef organizacyjny maratonu
Jarosław Kłodziński - przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miasta Gdyni
Agata Masiulaniec - opieka nad grupą pacemakerów
Konferencję poprowadził rzecznik prasowy, redaktor naczelny portalu MARATOŃCZYK.PL - Wojciech Szota.
Sponsorami wydarzenia są m.in. Grupa Energa, Zakład Produkcji Leków "Ziaja", Fundacja Stefczyka, Poczta Polska, LOTTO, GRUPA LOTOS, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Polpharma S.A., OPEL KONOCAR - oficjalna flota maratonu, Dextro Energy - oficjalny napój izotoniczny, Partnerami maratonu są: Hotel Number One, Cetniewo - Centralny Orodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Sala BHP, Masu Masu,
Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
Patroni Medialni: TVP Info, TVP3 Gdańsk, Maratończyk.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Portal Trójmiasto.pl